Столичното летище става на 85 години. Годишнината ще бъде отбелязана с

...
Столичното летище става на 85 години. Годишнината ще бъде отбелязана с
Коментари Харесай

Столичното летище навършва 85 години

Столичното летище става на 85 години. Годишнината ще бъде маркирана с поредност от събития през идващите месеци.

Терминал 1 е първата издигната постройка на летището, която, въпреки и реновирана неведнъж, е запазила достоверния си образ от средата на предишния век. Превъртайки лентата обратно, декрет за построяването на летището издава Цар Борис III на 16 септември 1937 година. Тогава е определен теренът към село Враждебна. А повода е, че регионът се намира в долина и поради честите мъгли осигурявал сигурност при възможна война. Реалното строителство стартира години след издаването на указа. Днес 27 самолетни компании обезпечават полети отсам. В околните месеци се чака Терминал 2 да бъде реновиран с повече гишета, заведения за хранене и бизнес салони. Ще бъде построен и напълно нов Терминал 3, съобщи Нова тв.

През 2016 година водачът Марио Бакалов приземява най-големия пътнически аероплан в света – Airbus A380. Това се случва на едно особено за него място – летище София. Описва летище София преди 30 години като идеал. За първи път се качва на аероплан точно там, само че в ролята на пътник.

„ Вратата към кабината беше отворена. И до ден сегашен си припомням по какъв начин влязох вътре, всичките копчета, водачите в униформи. И си споделих, че желая някой ден и аз да стана водач “, спомня си водачът.

Един аероплан проправя път в кариерата на капитан Красимир Минков преди 38 години. Оттогава до момента летище София за него се трансформира във втори дом. Един от най-кризисните моменти в кариерата му е обвързван точно с полет към столицата. Тогава той така и не съумява да кацне в София. Пожар в пилотската кабина го принуждава да се приземи спешно в Будапеща. 

„ Димът беше доста пикантен за очите и доста мъчно се виждаха приборите “, споделя капитанът.

Днес от летището се извършват директни полети до над 80 дестинации по света.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР